Česká úprava směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu je ve finále, pirátské návrhy změn jí prospěly

Spory o novou podobu autorského práva se táhnou řadu let od procesu přijímání autorskoprávní směrnice, přes českou transpoziční úpravu připravenou ministerstvem kultury v minulém volebním období, která nijak nepřispívala k vyjasnění řady vágních bodů, až po úpravu schválenou v poslanecké sněmovně s několika pozměňovacími návrhy z dílny Pirátů, které přispěly k jasnosti právní úpravy pro autory, poskytovatele služeb i uživatele, jakož i k vyvážené ochraně jejich práv. Nyní novela míří do Senátu a bude důležité, aby pozitivní změny prošly i na jeho půdě.

Spolky Iuridicum Remedium a Za bezpečný a svobodný internet dlouhodobě upozorňovaly na to, že původní návrh připravený vládou Andreje Babiše, nebyl zpracován v souladu s požadavky na transparentní a kvalitní legislativu a obsahuje celou řadu problémů, protože nejde o rozvinutí a upřesnění úpravy směrnice, ale fakticky o její prosté přepsání do českého práva. Změny, které do zákona prosadili Piráti, pomohou k ochraně uživatelů internetu a zabrání vzniku povinné kolektivní správy pro média.

„Jako organizace prosazující v rámci digitálních práv právo na soukromí kvitujeme, že jeden z pirátských návrhů napravil nedostatek, kterým bylo vypuštění zákazu plošného sledování uživatelů, k němuž by mohlo vést prohlížení nahrávaného obsahu v souvislosti s plněním povinnosti blokování nezákonně nahrávaných děl,“ uvedl Jan Vobořil z IuRe.

Klíčový pirátský návrh také zvyšuje ochranu proti tzv. overblockingu, tedy neúmyslnému blokování legitimního obsahu ze strany automatizovaných filtrů. Ty mají zabránit šíření nelegálního obsahu, ale jejich fungování musí být přesné a schopné jednoznačně odlišit běžný uživatelský obsah. Podle SDEU to v praxi znamená, že filtry by měly být pravidelně a podrobně testovány tak, aby se povinnost filtrovat nevymkla kontrole. V opačném případě totiž hrozí, že nezávadný obsah filtry neumožní na internet nahrát nebo jej svévolně smažou. Povinnost používat filtry se týká i největších platforem jako YouTube nebo Facebook, nedostatečná regulace by se proto dotkla skoro všech uživatelů internetu.

Schválené znění vycházející z pozměňovacího návrhu načteného poslankyní Klárou Kocmanovou (Piráti) vyjasňuje, že k preventivnímu blokování nahrávaného obsahu může docházet pouze v případech, kdy je nahrávaný obsah shodný s již dříve zablokovaným obsahem nebo reprodukuje dříve zablokovaný obsah stejným způsobem a vykazuje jen nepatrné změny.

„Jednoznačně pochvalu si Piráti zaslouží i za prosazení zrušení vzniku povinné rozšířené kolektivní správy, která v původním znění směrnice, jak jej schválil Evropský parlament, vůbec nebyla. Česká média se tak mohou sama rozhodnout, zda se nechají zastupovat kolektivním správcem či nikoliv,“ dodává David Albrecht ze spolku Za bezpečný a svobodný internet.

Novela autorského zákona, která transponuje do českého prostředí směrnici EU o autorském právu na jednotném digitálním trhu, bude tento týden projednána v Senátu Parlamentu ČR. Po jejím schválení bude následovat podpis prezidenta a publikace ve sbírce zákonů spojená s nabytím platnosti novely.

Iuridicum Remedium, z. s.: Jan Vobořil, voboril@iure.org
Za bezpečný a svobodný internet, z. s.: David Albrecht, david.albrecht@sdilejbezpecne.cz

Dřívější tiskové zprávy k tématu