Konec plošnému skladování metadat o našich životech

V lednu 2021 jsme v crowdfundingové kampani na serveru Donio vybrali více než 120 000 Kč na právní bitvu proti data retention. Máme připravený přesný plán a spolu s novinářem Janem Cibulkou spouštíme právní proceduru: omluvou státu a tedy přiznáním, že celý systém sběru dat je v rozporu se zákonem, chceme dosáhnout změny české legislativy a vykopnout plošný sběr našich metadat, tohoto Velkého bratra, konečně ze hry.


Co je data retention a proč voláme po jeho konci

Český stát už 15 let shromažďuje data o komunikaci každého z nás: nezná její obsah, ale po dobu šesti měsíců uchovává prostřednictvím operátorů informace o tom, s kým jsme si telefonovali, s kým jsme si psali, kdy a odkud jsme se připojovali k internetu. Ukládá se dohromady 10 různých údajů u pevných linek, 11 údajů u mobilní komunikace a 8 údajů o našem brouzdání po internetu.

Tento plošný sběr metadat o naší komunikaci je obhajován bojem proti závažné kriminalitě nebo terorismu. Realitou však je, že využívání těchto metadat nemá vliv ani na pokles kriminality, ani na její objasněnost. Stát přesto trvá na metodě kanónem na vrabce, a tak nakonec skladuje údaje o komunikaci úplně všech. Masa nashromážděných dat je přitom zneužitelná: v minulosti už došlo u nás či ve světě ke zneužití těchto dat, ať už k získávání informací o kontaktech vlivných osob, k identifikaci účastníků protivládních demonstrací, či k identifikaci novinářských zdrojů.

I z těchto důvodů Soudní dvůr EU nedávno svým rozhodnutím podobný sběr dat jasně zakázal. A přestože tak učinil už potřetí za posledních šest let, Česká republika včetně Ústavního soudu celý problém nadále ignoruje a data o našem každodenním životě se dál hromadí na serverech operátorů.

Plán naší legislativní bitvy

Jsme zkušená digitálně-právní organizace a skladování metadat o našich životech se věnujeme dlouhodobě (viz níže). V roce 2013 jsme studentovi Janu Cibulkovi pomohli získat data, která o něm operátor shromažďoval. Z metadat z pouhých tří dnů šlo velmi jednoduše vyčíst, kde Honza pracuje, kde bydlí, kde se pohybuje. Honza je nyni úspěšný novinář, tématu dat se věnuje profesně a opět jsme spojili síly: spouštíme právní proceduru, kterou chceme dosáhnout závazného rozhodnutí, že plošný sběr dat všech pro jistotu je v rozporu s evropskou legislativou.

Již jsme začali prvními právními kroky vůči Ministerstvu průmyslu a obchodu (které je gestorem legislativy upravující data retention). Omluvou státu a tedy přiznáním, že celý systém sběru dat je v rozporu se zákonem, chceme otevřít právní prostor pro další: každý bude moci požádat stát o omluvu nebo jinou formu zadostiučinění. Hlavně ale chceme tímto procesem konečně dosáhnout změny české legislativy a vykopnout plošný sběr našich metadat, tohoto Velkého bratra, ze hry. Jsme připraveni dotáhnout celou věc do zdárného konce přes soudy více stupňů. Více v našem plánu bitvy.

Jak šel čas s data retention

O skladování metadat o naší komunikaci (data retention) jsme již svedli několik bitev. V roce 2011 to vypadalo, že máme vyhráno: Ústavní soud data retention v zákoně díky našemu podání zrušil. Vláda však obratem přijala jen upravenou novelu, dle které naše metadata uchovávají operátoři a provideři dál.

V roce 2014 jsme vládu upozornili, že naše právní úprava odporuje té evropské a dali jí za to i Cenu Velkého bratra – avšak bez výsledku. V roce 2017 jsme po dalším balíku příprav znovu dospěli k Ústavnímu soudu a navrhovali zrušení této problematické právní úpravy – tentokrát se však soud nečekaně postavil na stranu argumentů policie a vlády. Bylo to pro nás jedno z největších zklamání v našich právních kauzách týkajících se soukromí…

Zafungoval však Soudní dvůr EU – v říjnu 2020 vydal rozhodnutí, které dále rozvádí jeho předchozí rozhodnutí a státům jasně říká, že plošně metadata občanů sbírat nemohou. To nás nakoplo a velmi rychle jsme připravili plán této další, doufejme již poslední právní bitvy.

Video pro naší kampaň.