9 největších úspěchů Digitálních svobod v roce 2022
V uplynulém roce rezonovalo nejvíce naše Právo na analog. Dařilo se ale i na poli živých akcí, kterých jsme uspořádali téměř dvě desítky. Pokochejte se výběrem našich největších zářezů. Děkujeme všem, kdo nás podporují finančně, stejně tak našim dobrovolníkům a dobrovolnicím, bez kterých by se řada našich aktivit nemohla uskutečnit.
1) Zamezili jsme zakládání datových schránek pro nepodnikající fyzické osoby
Stáhnete si jedno potvrzení a stát Vám za odměnu zřídí datovku – to přesně se mohlo dít od 1. ledna 2023. Díky našemu otevřenému dopisu, námi připravenému a prosazenému podnětu na Radě vlády pro lidská práva a mediálnímu tlaku však tato varianta nenastane a alespoň lidé co nepodnikají tak nebudou natlačeni do digitálního řešení, o které nestojí. V textu, ve kterém nechybí kůň ani princezna Xenie, shrnul naše tažení pro Deník Referendum náš Jan Vobořil.
2) Papírová cesta v programovém prohlášení vlády
Vyjádřili jsme se k digitalizačním bodům Programového prohlášení vlády. V sekci Digitalizace tak i díky našemu doporučení nakonec najdete větu: „Pro seniory a lidi se speciálními potřebami nadále zůstane papírová cesta.“ Pro všechny, kdo se státem nechtějí komunikovat přes internet, mají pak být k dispozici alternativní přátelské univerzální podatelny. Držíme palce a věříme, že nepůjde jen o planá prohášení.
3 / Degooglizujeme českou veřejnou správu
Na naše doporučení nahrazuje veřejné správa u řady webů Google Analytics k soukromí přívětivějším nástrojem Matomo. Hurá! Snad bude Česko následovat ostatní evropské země, které postupně nástroje od Google či Microsoft vymetají i ze škol.
4 / Digitální vyloučení před Nejvyšším soudem
Pouze na internetu se dnes zveřejňuje většina písemností v rámci insolvenčního řízení. Pokud k internetu máte ztížený přístup, taháte za kratší konec provazu. Zastupujeme digitálně vyloučeného klienta, který během pandemie nezvládl v šibeničním termínu podat námitky proti prodeji domu. Uspěli jsme u Nejvyššího soudu, bitva však nekončí, věc se vrátila k soudům nižších stupňů a jedeme dál s cílem získat klíčové judikáty pro téma digitálního vyloučení jako nového typu diskriminace. Momentálně jsme s případem znovu před Nejvyšším soudem.
5 / Chyby v novele autorského zákona napraveny
Byla schválena novela autorského zákona – jsme rádi, že řadu námi opakovaně kritizovaných věcí v čele s nebezpečím tzv. overblockingu při blokování nahrávaného obsahu nebo rizika plošného sledování se povedlo napravit.
6 / Reclaim Your Face: historicky nejvlivnější občanská iniciativa
Evropskou petici volající po zákazu kamer na rozpoznávání tváří nepodepsal nijak omračující počet lidí, její politický dopad byl však obrovský. I v průběhu roku 2022 jsme byli jediní, kdo téma pro soukromí rizikové biometriky opakovaně zvedal a zviditelňoval v médiích. K tématu jsme také uspořádali seminář v Poslanecké sněmovně, jehož záznam najdete tady. Netrpělivě stále čekáme na odpověď ÚOOÚ, který se zabývá naší stížností na biometrický systém na Letišti Václava Havla.
7 / Digitální svobody pro nejmenší
Po pandemických letech se nám povedlo zrealizovat spoustu vzdělávacích živých akcí, ve kterých jsme zacílili i na ty nejmenší. Pořádali jsme semináře pro rodiče, pro které soukromí dětí představuje stále důležitou hodnotu. Rozdali jsme stovky letáků o zkrocení digitálních technologií v rodině. S dětmi jsme o digitálních technologiích diskutovali také přímo ve školách po projekcích filmu Coded Bias díky spolupráci s projektem KineDok.
8 / Digitální disidenti dobývají nejen Česko
Náš film Digitální disidenti o lidech, kteří se rozhodli nevyužívat sociální sítě či nemít chytrý telefon, vznikl původně omylem při přípravách Big Brother Film Festivalu v roce 2021. Od dubna do prosince 2022 se však úspěšně promítal na 14ti místech a to včetně New Yorku, Bruselu i Košic. Díky podpoře Nadace OSF si teď i Vy můžete můžete objednat projekci s besedou na Digitalnidisidenti.cz.
9 / Unikátní výzkum zmapoval, co ví čeští novináři o digitálních technologiích
Ochraně soukromí a digitálnímu vyloučení jsme se věnovali také v souvisejícím projektu Digitální doba s lidskou tváří, ve kterém jsme spolu s partnery realizovali jedinečný výzkum mezi více jak šesti sty lidmi pracujícími v českých médiích. Přečtěte si, co jsme zjistili, nebo mrkněte na videa z kolokvia.
Program Digitální svobody je aktuálně realizován v rámci projektu Digitální watchdog II. Trvání projektu: 1. 10. 2022-31. 3. 2024. Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.