Kamery rozpoznávající tváře, úprk od Google a digitální disidenti. Filmový festival Velkého bratra poodhaluje program

Avízo: Organizace IuRe/Digitální svobody ve spolupráci s filmovou platformou Kinolab rozproudí skrze tři filmově-diskuzní večery debatu o digitálních právech a svobodách.

Níže najdete obecné info o festivalu.
Kompletní program vizte zde.
O zahajovacím večeru 16. září v Bio Oko čtěte tu.

Digitálně právní organizace IuRe (Iuridicum Remedium) pořádá již od roku 2005 Ceny Velkého bratra, ve kterých pravidelně oceňuje ty největší narušitele soukromí. Filmový festival se stejnojmenným názvem by měl podle Hynka Trojánka z IuRe k tématu přitáhnout širší veřejnost. „V posledním roce se řada našich aktivit přesunula do on-line prostředí, ve kterém zpravidla využíváme celou řadu bezplatných služeb, za které však platíme našimi vlastními daty. O tom, co se s nimi děje a jak jsou využívána máme často mlhavou představu,“ přibližuje jeden z večerů, který nese výmluvný název Degoogle me. Po filmovém pásmu se na něm v panelové diskuzi setkají etický hacker, tvůrce podcastů nespokojený s podmínkami YouTube, který chystá vlastní videoportál i publicista zabývající se americkou antimonopolní legislativou.

Ke sběru citlivých informací ale může docházet i při pohybu venku – veřejné prostory v řadě světových měst totiž již často stráží kamerové systémy na rozpoznávání tváří. V Praze funguje podobný systém zatím jen na Letišti Václava Havla, už i tam ale dle naší analýzy nesplňuje všechny zákonné podmínky. Diskuze o biometrických dohledových technologiích si lidé zpravidla spojují s Čínou, klíčová diskuze o jejich využití se ale aktuálně vede v Evropě. I proto jsme rádi, že divákům nabídneme francouzský celovečerní dokument z loňského roku spolu s krátkým čerstvým dokumentem o kamerových systémech v Česku,” nastiňuje zahajovací večer festivalu v pražském Bio Oko s názvem Sluší ti to advokát IuRe Jan Vobořil.

Click here to display content from YouTube.
Learn more in YouTube’s privacy policy.

Na třetím z večerů pak organizátoři slibují filmem zprostředkované setkání s lidmi, které nedůvěra v digitální technologie dovedla až tak daleko, že je raději používají jen v minimální míře. „Během pandemie se ukázalo, že pro lidi, kteří nemají chytrý telefon či platební karty, začíná být využívání řady služeb dost složité – systém s nimi leckdy nepočítá. Takových lidí je přitom veliké množství a jejich důvody mohou být různé,” přibližuje Trojánek večer s provokativním názvem Právo na analog, na kterém bude mít premiéru dokument, jenž vznikl ve spolupráci s režisérkou Barborou Johansson přímo pro festival. „Zjistili jsme, že o lidech, kteří moderní digitální technologie dobrovolně nevyužívají, zatím žádný film nevznikl – tak jsme ho začali točit sami,” směje se Trojánek.

Jména hostů, filmů a další informace k programu zveřejní IuRe/Digitální svobody a Kinolab v následujících týdnech. Večer zasvěcený kamerám na rozpoznávání tváří bude 16. září v Bio Oko, večer o moci technologických gigantů 23. září v žižkovském Prostoru 39 a s digitálními disidenty se diváci budou moct seznámit 30. září v Pražském kreativním centru. Všechny akce v rámci festivalu jsou zdarma.

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Více informací průběžně na
bbff.czdigitalnisvobody.cz
fb.com/kinolab.czfb.com/digitalnisvobodytwitter.com/iure_cz
EN: Big Brother Film Festival

Kontakt
— pr@iure.org — info@kinolab.cz

Partneři
Active Citizens Fund

A2larm
FINMAG
GoOut
HlídacíPes.org
Investigace.cz
Nakladatelství Host
Radio Wave
Voxpot

Bio Oko
Pražské kreativní centrum
Prostor 39

Barbora Johansson
NoLog.cz
Písk.cz