Bio Oko bude ve čtvrtek 16. září plné kamer na rozpoznávání tváří

Biometrickými kamerami je monitorována muslimská menšina Ujgurů v Číně, daří se jim ale i ve francouzském Nice. Také do Ameriky a Izraele zavede diváky oceňovaný francouzský dokument, který si odbyde českou premiéru 16. září v Praze na Big Brother Film Festivalu.

Big Brother, A World Under Surveillance, v originále Tous surveillés: 7 milliards de suspects. Tak se jmenuje film, ve kterém francouzský režisér a novinář Sylvain Louvet mapuje rozvoj masových dohledových technologií. Film, který vyhrál cenu diváků na Fipadoc – International Documentary Festival a současně také prestižní francouzské ocenění Prix Albert Londres, začíná ve francouzském městě Nice. Právě v tomto městě se totiž začalo po teroristickém útoku v roce 2016 výrazně experimentovat s kamerami na rozpoznávání tváří: s přesvědčením, že podobné systémy ve veřejném prostoru by podobnému útoku mohly zabránit…

Click here to display content from YouTube.
Learn more in YouTube’s privacy policy.

Mapování tématu režiséra ale následně zavede i do Izraele, odkud řada firem dodávající dohledové systémy pochází. Režisér rozkrývá, proč ve většině těchto firem pracují bývalí zaměstnanci zpravodajských služeb. Potká se také s autorem čínského systému sociálních kreditů a pokusí se dostat až do převýchovných táborů, ve kterých je podle OSN až milion Ujgurů – ti jsou v Číně sledováni a vyhodnocováni doslova na každém kroku, čemuž výrazně napomáhají právě kamery na rozpoznávání tváří: Ujgury určují podle tvaru obličeje.

SLUŠÍ TI TO: masový biometrický dohled
ve čtvrtek 16. září od 20:30 v Bio Oko

vstup zdarma

Kamerový dohled v Česku
I u nás se však dle nedávných zjištění Aktuálně.cz lze s podobnými kamerami na řadě míst včetně ulic a úřadů již setkat, byť funkce rozpoznávání obličejů není dle dostupných informací aktivovaná. Jsou to nicméně tytéž kamery, které se používají i v Číně a které umí nejenom rozpoznávat obličeje i číst a zaznamenávat poznávací značky projíždějících automobilů, ale také dokáží odhalit přestupky nebo podezřelé chování na ulici a předvídat problematické chování. Naopak aktivované, ale pro změnu v rozporu s platnou legislativou, jsou biometrické kamery již od roku 2018 na Letišti Václava Havla.

Právě o kamerové situaci v Česku pojednává krátký dokument, kterým doplníme celovečerní film z Francie: představí ho studentka FAMU Maja Penčič. V čerstvém investigativním snímku se nejen pokouší rozkrýt, kde všude na nás hledí malá technologická očička, ale také poradí, jak se před nimi ukrýt. Uvěří expertům z oboru, kteří jí chlácholí, že se není čeho bát?

Po filmových projekcích proběhne v Bio Oko diskuze s Václavem Machem, studentem Právnické fakulty v Olomouci, který se tématu používání kamer s biometrickým rozpoznáním tváře na veřejných prostranstvích věnuje ve své závěrečné práci a který se podílel také na nedávné analýze mapující příslušnou českou legislativu.

Na místě bude možné podepsat celoevropskou petici ReclaimYourFace (stránky jsou v češtině), která usiluje o potřebnou změnu legislativy: pokud ji podepíše milion lidí z celé Evropy, bude se jejími požadavky muset zaobírat Evropská komise.

Více k tématu třeba na stránce naší kampaně Můj obličej patří mně.

Big Brother Film Festival, v rámci kterého se večer s názvem Sluší ti to: masový biometrický náhled koná, připravila organizace IuRe (Iuridicum Remedium) při programu Digitální svobody a ve spolupráci s filmově-diskuzní platformou Kinolab.


Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Více informací o festivalu průběžně na
— bbff.cz — digitalnisvobody.cz
— fb.com/kinolab.cz — fb.com/digitalnisvobody — twitter.com/iure_cz
— EN: Big Brother Film Festival

Partneři
— Active Citizens Fund

— A2larm — FINMAG — GoOut — HlídacíPes.org
— Investigace.cz — Nakladatelství Host — Radio Wave — Voxpot

— Bio Oko — Pražské kreativní centrum — Prostor 39

— Barbora Johansson — NoLog.cz — Písk.cz