Právo na analog
Digitalizace našich životů přináší řadu rizik
Zvykli jsme si platit kartou, objednávat služby přes aplikace mobilních telefonů. Digitální komunikaci se svými občany čím dál častěji upřednostňuje i stát. Digitalizace našich životů však přináší řadu rizik. Nevoláme po návratu zpět na stromy, ale považujeme za důležité tyto rizika pojmenovat a řešit – dříve, než bude pozdě. Patří mezi ně zejména digitální vyloučení, eroze soukromí a zvyšující se zranitelnost celého společenského systému.
Digitální vyloučení
je souhrnné označení procesu, při kterém se na okraji společenského dění ocitají všichni ti, kteří nevyužívají nové digitální technologie: ať už proto, že to s nimi neumí (třeba část seniorů), proto, že si je nemohou dovolit (nízkopříjmové skupiny), proto, že jim je rodiče nekoupí (děti), nebo prostě proto, že je nepotřebují (každý taky doma nemá třeba fritézu). Digitalizace tak možná překonává vzdálenosti, zároveň však určitou část společnosti hází přes palubu.
Eroze soukromí
Po každé digitální transakci či bezhotovostní platbě zůstává věčná digitální stopa. Nikdy si však nemůžeme být jistí, kdo všechno k této stopě má či bude mít přístup. Každý den tak dochází k erozi soukromí a je jen otázkou času, kdy se někdo rozhodne tato naše osobní data využít – či spíše zneužít. Bude to pojišťovna, zaměstnavatel či exekutor? Nebo se k nim bez kvalitní opory v zákoně dostane soukromý detektiv, hacker či stalker?
Zranitelnost systému
Sázka na jednu digitální kartu s sebou nutně přináší i celkovou zranitelnost společenského systému. Nejde přitom jen o to, že při výpadku internetu (či šířeji elektřiny) by nás nečekalo nic jiného než bezradné přihlížení kolapsu. Postupující digitalizace nás také činí více a více závislými na nadnárodních gigantech. Často jde o monopoly svázané s cizím právním řádem či státem: třeba v USA či Číně, jak ostatně opakovaně konstatoval i Soudní dvůr EU, nejsou data Evropanů dostatečně chráněna proti přístupu tamních vládních úřadů.
Vzhledem k výše uvedeným rizikům se v maximální možné míře zasazujeme o to, aby vedle řešení digitálních bylo zachováno i řešení analogové. Na podporu práva na analog píšeme články, dáváme rozhovory, točíme filmy a videa, vystupujeme na konferencích.
Na téma upozorňujeme již několik let, zejména od covidové pandemie, která urychlila digitalizaci. Těší nás, že se od té doby příběhy digitálního vylučování čím dál častěji objeví v médiích a jsou součástí celospolečenské diskuze.
Úspěchy: datovky jsou povinné jen částečně, za odmítání hotovosti by měla být sankce
V roce 2023 jsme slavili částečný úspěch, kdy se na základě naší iniciativy rozhodlo o tom, že datové schránky budou povinné jen pro podnikající a spolky. I tak bohužel přineslo povinné zavedení datovek řadu problémů, před kterými jsme přitom dopředu varovali.
Částečný úspěch se nám zdařil i na poli ochrany hotovosti. V květnu 2021 prošel Radou vlády pro lidská práva náš podnět, dle kterého mělo Ministerstvo financí předložit návrh upravující zákon o oběhu bankovek a mincí. V tom měla být nově za nepřijímání hotovosti sankce. Aktuálně (duben 2024), po několika letech, však nadále nemáme zprávy, že by se Ministerstvo vnitra podnětem jakkoli zabývalo.
Další úspěchy:
- v médiích se díky nám pravidelně objevují příběhy digitálního vylučování: na podzim 2023 jsme upozornili na dotační program Nová zelená úsporám Light, jehož podání je možné učinit pouze elektronicky: program je přitom určený pro starobní důchodce a invalidní důchodce třetího stupně. V této věci jsme napsali i ministru životního prostředí. Obdobně jsme v dubnu 2024 upozornili na to, že o příspěvek na dentální hygienu lze u VZP též žádat pouze on-line.
- začátkem roku 2024 jsme českým městům poslali seznam argumentů, proč je při digitalizaci jízdného městské hromadné dopravy potřeba myslet i na plnohodnotné alternativy.
- v téměř 40stránkové analýze jsme zmapovali, jak jsou na tom s ochranou hotovosti ostatní evropské země / prosinec 2023.
- v Senátu České republiky jsme uspořádali seminář Máme právo žít nedigitálně? (květen 2023).
Pro právo na analog je veřejnost, „propaguje“ ho i stát
Když mluvíme o právu na analog, mají lidé často za to, že jsem si vybájili zbytečný nesmysl. Potřeby lidí, kteří z různých důvodů digitální technologie nevyužívají, přitom reflektuje i řada stávajících strategických dokumentů v Česku: zmiňuje je i programové prohlášení vlády. Přesto se pravidelně setkáváme s tím, že slibovaná papírová cesta při komunikaci se státem zajištěná není.
Jak vyplynulo z našeho výzkumu v roce 2023, to, že by digitalizace měla být dobrovolná, si myslí i většina lidí v Česku.
Ke čtení a koukání
Výše jsme shrnuli hlavní pointu naší kampaně Právo na analog. Níže nabízíme výběr textů a filmů, při jejichž konzumaci se můžete o tématu dozvědět více.
Texty:
- Stát zasel povinné datové schránky. Teď sklízí zděšení / březen 2024
Článek shrnující současné těžkosti s datovými schránkami, před kterými jsme varovali. - Proroci digitálu se sekli ve výpočtech: budoucnost je analogová / říjen 2023
Recenze na knihu Future is Analog. - Společnost bez hotovosti je super. Akorát že vůbec / srpen 2023
Hotovost je chráněna i ve státech, které považujeme za šampiony v digitalizaci. - V Česku přibývá míst, kde nelze platit hotově. Senát doporučuje pokuty / březen 2023
Kde všude v Česku je omezena platit možnosti platit hotově? - Právo na analog a hranice digitalizace / prosinec 2022
Souhrn dokumentů a předpisů, které v Česku reflektují právo na analog a digitální vyloučení. - Digitální vyloučení: když se z termínu stane žitá realita / březen 2022
Text představující konkrétní problémy, se kterými se mohou setkávat digitálně vyloučení lidé. - Doma bez internetu, v bance bez účtu. Jak se žije lidem, kteří odmítají být online / září 2021
Neplatí platební kartou, nevyužívají sociální sítě nebo vůbec doma nemají internet… - Zpověď analogového nerda: Ty čtverce nepřečtu, dejte mi to černé na bílém! / září 2021
Praktické zkušenosti člověka, který se rozhodl minimalizovat užívání digitálních technologií. - Hotovost je právo, platby kartou nás nespasí. Řekneme vám proč / září 2021
Soupis hlavních argumentů na ochranu hotovosti. - Digitalizace a právo na analogové řešení / prosinec 2020
Článek se zabývá problematickými stránkami digitalizace v souvislosti s trendy zesílenými koronavirovou pandemií. - Dehumanizace jako rizikový faktor používání digitálních technologií v kontextu sociální práce / 2019
Diplomová práce Lukáše Březiny věnující se i digitálnímu vyloučení a digitální propasti.
Videa:
- Digitální vyloučení / prosinec 2023
Video o digitálním vylučování a právu na analog, mluví Jan Vobořil a sociolog Petr Lupač. - Digitální doba: IN nebo OUT? / prosinec 2023
Záznam diskuze ze sympozia Digitální doba s lidskou tváří. - Digitální disidenti / duben 2023
Náš 40minutový film o lidech, kteří se vyhýbají některým digitálním technologiím. Co je k tomu vede?
Podpořte nedigitální alternativy pravidelným finančním příspěvkem.