Zveme na premiéru Digitálních disidentů

Je to tady, konečně jste se dočkali. Náš film Digitální disidenti vyráží na projekční šňůru.

Nejsou na sociálních sítích, nemají chytré telefony a pandemií umocněný přesun řady společenských činností do on-line prostoru sledují s kritickými obavami. Kdo jsou lidé, kteří i v roce 2021 žijí bez všeobecně vzývaných digitálních vychytávek a jaké mají motivace?

Středometrážní dokument Digitální disidenti reflektuje narůstající rozčarování z technologického pokroku, který byl dosud braný jako něco daného a nezpochybnitelného. Jednotlivé postavy, které spojuje zejména větší či menší napojení na umělecký svět, v něm vysvětlují své analogové postoje – za těmi si stojí i přes to, že jsou okolím často vnímány jako morousové či zdržovači.

Osobními příběhy a tedy celým filmem provází sociolog Petr Lupač, který se dlouhodobě věnuje fenoménům digitální propasti a digitálního vyloučení. Zasazuje do společenského kontextu digitalizační proces, kterého jsme právě všichni účastni a vede diváka k nepříjemnému uvědomnění: pokud existuje početná skupina lidí, pro které je nevyužívání digitálních technologií věcí volby a osobního rozhodnutí, jak veliká je asi skupina lidí, která digitální technologie vůbec nevlastní či využívat neumí?

Přijďte se podívat na dokumentární film o lidech, podle kterých by používání digitálních technologií nemělo být podmínkou pro fungování ve společnosti. Film vznikl jako vedlejší produkt loňského Big Brother Film Festivalu, který jsme pořádali spolu s filmově-diskuzní platformou Kinolab. Film režírovala Barbora Johansson.

Premiéra se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna v pražském Kině Pilotů od 19:00. Vstup zdarma. O den dříve od 13:30 bude film ke spatření na olomouckém festivalu AFO.