Další úspěch kampaně proti biometrickému dohledu

Nová německá vláda se ve svém koaličním prohlášení vymezila proti využití kamer na rozpoznávání tváří na veřejnosti. Jedná se o další z řady úspěchů kampaně ReclaimYourFace, na které se podílíme.

Petiční kampaň ReclaimYourFace (v Česku kampaň šíříme pod názvem Můj obličej patří mně) začala v roce 2020 pod taktovkou EDRi, což je síť několika desítek digitálně-právních organizací, které jsme jako IuRe (Iuridicum Remedium) hrdou součástí. Petice se sice neblíží svému vytyčenému cíli, kterým je milion podpisů z celé Evropy (právě tolik jich je potřeba na to, aby se požadavky petice začala zaobírat Evropská komise), tlak na potřebnou legislativní změnu se nám však daří vytvářet i s dosavadními téměř 65 tisíci podpisy.

Poslední dobrou zprávou je slibné vyjádření nové německé vlády, která chce „vyloučit biometrický dohled z veřejného prostoru“. Na prohlášení mělo jistě vliv i hnutí proti kamerám na rozpoznávání tváří, které je v Německu obzvlášť silné: petici zde podepsalo téměř 30 000 lidí, 16 organizací zde na rizika biometrického dohledu upozorňuje on-line i offline akcemi. Matthias Marx, mluvčí organizace Chaos Computer Club, komentuje úspěch takto: „Pro kampaň Reclaim Your Face je to, že byl náš požadavek na Evropu bez biometrického sledování zahrnut do německé vládní koaliční dohody, veliký úspěch. Ale samo o sobě to nestačí. Slibná slova musí být podpořena konkrétnimi činy a hlavně legislativou.“

Německé prohlášení je důležité nejen co se týče budoucího (ne)využití kamer na rozpoznávání tváří ve veřejném prostoru, ale i co se týče regulace umělé inteligence v EU jako takové, o níž se aktuálně jedná. Naše obavy a důvody, proč jsou jasné regule využívání umělé inteligence potřeba, jsme na začátku roku vyjádřili s dalšími organizacemi v otevřeném dopise.

Jsme nadšení, že petice, na které se podílíme, přináší již nyní tolik potřebnou odezvu. Německé prohlášení je totiž v krátké době již druhou skvělou zprávou: na začátku října se proti biometrickému dohledu vymezili i poslanci Evropského parlamentu (vyjádření RYF zde).

A co můžete proti biometrickému dohledu udělat Vy?

  • podepisujte a šiřte petici ReclaimYourFace (stránky jsou v češtině), čím víc podpisů, tím větší tlak
  • čtěte a šiřte články o biometrickýh kamerách v Česku (naposled jsme psali pro Lupu.cz, rozhovor s naším spolupracovníkem o kamerách na Letišti Václava Havla vyšel nedávno na HlídacíPes.org, celkově o biometrickém sledování v Česku a naší činnosti pak psal Voxpot.cz)
  • dejte nám vědět, pokud se chcete na naší kampani podílet: nemusí jít nutně o biometrické kamery, ale o kamerový dohled jako takový (nedávno jsme takto upozornili třeba na rostoucí počet kamer v pražském metru)