První Digitální vlaštovka

Začátkem roku 2021 jsme rozeslali náš první zpravodaj Digitální vlaštovka. Podívejte se, jak vypadá – třeba se nám podaří nalákat vás k odběru. Rozesílání občasného zpravodaje vnímáme jako vhodnou alternativu k sociálním sítím a je to nejlepší způsob, jak mít jednou za čas ucelený přehled o naší činnosti. Moc díky, odběr můžete zakliknout zde.

Vážení přátelé Digitálních svobod,
moc si vážíme důvěry, se kterou jste svolili, abychom Vám jednou za čas z naší organizace Iuridicum Remedium poslali novinky z digitálně-právního programu, ve kterém se věnujeme ochraně soukromí, svobody a práv v digitálním světě. Níže posíláme naše úspěchy z poslední doby a tipy na zajímavé čtení.

Našich aktivit ve prospěch digi-svobod a informací z celého světa je násobně víc, než jsme v tomto zpravodaji schopni pojmout: klidně nám proto dejte vědět, co konkrétně Vás pálí a jaké informace byste chtěli dostávat. Díky
!

> Chceme konec plošného sběru metadat o našich životech a nejsme sami

Hygienické stanice, ale i antimonopolní úřad – o data získaná plošným sběrem v rámci „data retention“, která se o komunikaci každého z nás uchovávají půl roku, je nebývalý zájem, přestože by k podobnému sběru dle rozhodnutí EU již vůbec nemělo docházet. Na stole jsou novely, které dávají novým úřadům právo v našich datech dolovat.

Naši crowdfundingovou sbírku, která právě po konci „data retention“ volá, již podpořila téměř stovka lidí. Připojte se k nim a získejte účast na profi komentované procházce po pražském kamerovém systému či další zajímavé odměny. Moc nám pomůže, i když budete sbírku sdílet, promovat mezi podobně naladěnými kamarády apod. Už víme, že získané finance pro nás budou další rok hodně potřebné.

Mrkněte na video:

Click here to display content from YouTube.
Learn more in YouTube’s privacy policy.

> „Právo na analog“ je receptem na digitální vyloučení i Velkého bratra

Všudypřítomná postupující digitalizace nevede automaticky ani ke svobodnějšímu, ani ke spravedlivějšímu světu. Proč je důležité zachovat analogové alternativy shrnul v článku pro časopis FÓRUM náš právník Jan Vobořil. O tom, jak se žije bez internetu, pak promluvil pro Skautský institut náš koordinátor Hynek Trojánek. K opatrnosti s postupnou digitalizací nabádáme i v Technologickém desateru, které vzniklo v rámci vládní Pracovní skupiny pro lidská práva a technologie, jejíž jsme součástí.

Mrkněte na video:

Click here to display content from YouTube.
Learn more in YouTube’s privacy policy.

> Již více než deset tisíc lidí vyjádřilo nesouhlas se zaváděním biometrických technologií

Zavádění pokročilých kamerových systémů, které pracují s rozpoznáváním obličejů či chůzí, čelí celosvětově výrazné kritice a nesouhlasu. V několika amerických městech již byly biometrické kamery ve veřejném prostoru zakázány. Také celoevropská kampaň Reclaim Your Face volá po zákazu nebo alespoň zpřísnění podmínek pro zavádění podobných dystopických systémů. Jsme rádi, že můžeme petici, kterou již podepsalo více než deset tisíc lidí z celé Evropy, zprostředkovat i české veřejnosti.

Podepsat ji můžete zde.

> Distanční výuka nemusí být hrozbou pro osobní údaje

V říjnu jsme formou otevřeného dopisu varovali MŠMT před riziky, která pro osobní údaje mohou přinést nástroje jako Google Classroom a Microsoft Teams. S pomocí našich dobrovolníků jsme doplnili hojně využívanou tabulku videokonferenčních nástrojů o bezpečnostní parametry a konkrétní tipy na aplikace k osobním údajům přívětivější.

V novém roce 2021…

…budeme v našem digitálně-právním úsilí pokračovat a pokud to situace dovolí, věříme v brzké setkání s Vámi naživo – již připravujeme další ročník našich tradičních Big Brother Awards a řadu dalších akcí, je na co se těšit!

Rok 2021 bude bohužel zároveň rokem, kdy pravděpodobně udělá Velký bratr důležitý krok do registrů státní správy: začnou se totiž vydávat občanské průkazy s otiskem prstu na čipu. Novela zavádějící povinně daktyly v občance je ve Sněmovně, sledujeme ji, ale bohužel víme, že nejspíš projde a bude účinná od srpna 2021. Do té doby se vydávají občanské průkazy na deset let bez otisků prstů: podle zákona lze požádat o nový OP před skončením platného, pokud svůj OP ztratíte či je odcizen, nesmíte jej však úmyslně zničit nebo zanedbat jeho standardní ochranu. V případě dotazů jsme k dispozici ke konzultacím.

Do nového roku 2021 Vám ale z IuRe přejeme hlavně hodně zdraví a klidu. Ať se daří!

PS: Kdybyste na začátku novoročního shonu našli prostor počíst si o digitálních právech ještě více a anglicky, přinášíme tři tipy na články: je to úderný koktejl namixovaný s akorát podíly digitálních trendů, rizik, ale hlavně optimismu.

1) Všichni tito krásní lidé… Neexistují. Vytvořila je umělá inteligence. Co podobné, velmi snadné vytváření virtuálních postav může znamenat pro digitální svět?

2) Kamery v anglickém řetězci Co-op. Jak krátká je cesta mezi využitím biometrických systémů pro počítání počtu zákazníků v obchodech (třeba kvůli pandemickým opatřením) a předběžným odhalováním lidí s anti-sociálními rysy?

3) Digitální vítězství 2020. Kolegové z Access Now shrnují uplynulý rok, který byl velmi náročný, na poli digitálních práv ale přinesl i řadu úspěchů.