Podepište petici #ReclaimYourFace

Sledování kamerovými systémy přechází do nové fáze. Klasické kamery, dosud pouze zaznamenávající obraz, se mění ve složité nástroje detekce či identifikace. Identifikují se lidé (podle tváře, chůze), auta (podle SPZ), interakce mezi lidmi, podivné chování, zvuky atd.

V České republice jsou takzvané biometrické kamery používány již na pražském letišti, špičkový software na rozpoznání tváří zakoupila na konci roku 2020 i česká policie – netají se přitom tím, že v rámci testu již vyzkoušela použít i fotografie z veřejně dostupných zdrojů, jako jsou například sociální sítě.

Podobné systémy jsou ohrožením základních principů demokracie a svobody. Od 17. února proto s dalšími organizacemi z celé Evropy sbíráme podpisy pod petici, která usiluje o zákaz biometrického sledování. Pokud ji podepíše milion lidí z celé Evropy, bude se jejími požadavky muset zabývat Evropská komise.

Chci podepsat!
— petici můžete podepsat dole na této stránce: můžete se také jen stát podporovateli a nechat si od nás zasílat novinky z kampaně
— petici lze také podepsat na oficiálním webu ReclaimYourFace.eu, jehož českou verzi jsme připravili (mrkněte, najdete tam řadu dalších informací a argumentů)

Co je petice Evropské občanské iniciativy a proč vyžaduje tolik osobních údajů?
— Evropská občanská iniciativa (ECI) je nástroj sloužící k posílení přímé demokracie v EU. Umožňuje jednomu milionu občanů EU požádat Evropskou komisi, aby navrhla legislativu, která spadá do některé z politik Unie.
— podpisy petice musí úředně ověřit národní správní orgány v souladu s konkrétními předpisy jednotlivých členských států EU. To, jaké údaje vyžadují, nelze ovlivnit, protože ověřování podpisů se řídí nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č.2019/788.
— k osobním údajům nemáme jako IuRe vzhledem k přísným pravidlům vůbec přístup. Pokud nám poskytnete e-mail a souhlas, můžeme se pouze ozvat s novinkami ze světa digitálních svobod. Více na naší stránce Vaše soukromí u nás.

Další informace o tématu
veškeré informace k tématu shromažďujeme zde
— stránky mezinárodní kampaně Reclaim Your Face
— zejména doporučujeme naší studii mapující biometrický dohled v ČR
— vyzkoušejte si sami, co lze vyčíst z vašeho obličeje