Nejvyšší soud vyhověl našemu dovolání v případu „data retention“
Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí soudů prvního i druhého stupně v řízení, v němž spolu s novinářem Janem Cibulkou požadujeme omluvu od státu za nezrušení legislativy upravující plošné sledování provozních a lokalizačních údajů o elektronické komunikaci (tzv. data retention).
Rozhodnutí soudu dává velkou naději na obrat v procesu, který vedeme již několik let v rámci kampaně Konec plošnému skladování metadat o našich životech.
Co je data retention a proč voláme po jeho konci
Český stát už více než 15 let shromažďuje data o komunikaci každého z nás: nezná její obsah, ale po dobu šesti měsíců uchovává prostřednictvím operátorů informace o tom, s kým jsme si telefonovali, s kým jsme si psali, kdy a odkud jsme se připojovali k internetu.
Tento plošný sběr metadat o naší komunikaci je obhajován bojem proti závažné kriminalitě nebo terorismu. Realitou však je, že využívání těchto metadat nemá vliv ani na pokles kriminality, ani na její objasněnost. Stát přesto trvá na metodě kanónem na vrabce, a tak nakonec skladuje údaje o komunikaci úplně všech. Masa nashromážděných dat je přitom zneužitelná: v minulosti už došlo u nás či ve světě ke zneužití těchto dat, ať už k získávání informací o kontaktech vlivných osob, k identifikaci účastníků protivládních demonstrací, či k identifikaci novinářských zdrojů.
I z těchto důvodů Soudní dvůr EU v roce 2020 svým rozhodnutím podobný sběr dat jasně zakázal. A přestože tak učinil už potřetí, Česká republika včetně Ústavního soudu celý problém nadále ignoruje a data o našem každodenním životě se dál hromadí na serverech operátorů.
Soud totiž na rozdíl od soudů nižších stupňů uznal možnost v této věci žádat od státu satisfakci a současně odmítl závěry soudů, které zpochybnily újmu spočívající v dopadech nezákonného zpracování osobních údajů.
Nejvyšší soud rovněž jednoznačně vyložil, že se soudy jako první krok v dalším řízení musí vypořádat s tím, jestli je shromažďování a využívání provozních a lokalizačních údajů v Česku ve světle rozsáhlé judikatury Soudního dvora EU vůbec zákonné.
„Rozhodnutí Nejvyššího soudu považujeme za velký úspěch naší kampaně proti data retention. Velký dík patří zejména všem těm našim podporovatelům, kteří vedení této litigace finančně podpořili před více než třemi lety v crowdfundingové kampani,“ uvádí k tomu náš Jan Vobořil, který v řízení zastupuje žalobce – datového novináře Jana Cibulku. „Věříme, že toto rozhodnutí Nejvyššího soudu bude stát na počátku cesty ke zrušení plošného data retention,“ dodal Vobořil.
Ohlasy v médiích
- Stát odpovídá za chybnou transpozici směrnice EU. Nejvyšší soud se v případu data retention zastal novináře / Lupa.cz, 17. 4. 2024
- Nejvyšší soud podpořil novináře Českého rozhlasu. Nařídil otevřít spor o uchovávání údajů o komunikaci / 17. 4. 2024
Video
Podívejte se na video, které jsme o data retention natočili v prosinci 2020.