Rozpoznávání obličeje na papíře a v praxi
Pro speciální tištěnou verzi serveru o českém internetu Lupa.cz jsme napsali článek o aktuální legislativní bitvě, která se odehrává v souvislosti s kamerami na rozpoznávání tváří.
„Pokud zůstaneme u kamerových systémů s funkcí rozpoznávání obličeje a jejich nasazování ve veřejném prostoru, alespoň prozatím se zdá, že obavy z těchto technologií převáží. Je to i důsledek probíhající celoevropské kampaně ReclaimYourFace, která se snaží prosadit zákaz plošného biometrického sledování,“ píše krom jiného v článku náš Jan Vobořil a pokračuje statistikami, které jsme získali o provozu kamer na rozpoznávání tváří na pražském Letišti Václava Havla: „V praxi letiště bylo identifikováno v letech 2018-2020 206 hledaných osob. Současně došlo od spuštění provozu do května 2021 k 8973 falešným identifikacím. Podle policie jde ovšem v drtivé většině o případy, kdy falešný poplach byl odhalen lidskou obsluhou bez toho, aniž byl falešně identifikovaný kontaktován a ověřena jeho identita.“
Celý článek a více o tištěné verzi časopisu Lupa včetně odkazu k jeho on-line stáhnutí zdarma najdete zde.
K tématu kamer na rozpoznávání tváří připomínáme:
- stránku naší kampaně Můj obličej patří mně
- celoevropskou petici ReclaimYourFace (stránky jsou v češtině, připojte svůj podpis k desítkám tisícům lidí z celé Evropy)
- rozhovor s naším spolupracovníkem Václavem Machem, který se snažil zjistit, jaká data o něm kamery na pražském letišti sbírají