Soutěž s tváří Big Brother Film Festivalu (2)

Při velkolepém zahájení Big Brother Film Festivalu jsme trochu omylem a trochu naschvál zapomněli na jednu důležitou věc: odhalit, kdo je tváří z festivalového plakátu.

Ve čtvrtek 16. září jsme v zaplněném Bio Oko zahájili náš festival. Kromě řady komentářů k filmům, které jsme promítaly, k nám doputovalo také dost reakcí na tvář z festivalového plakátu: v někom vzbuzuje nervozitu, někomu přijde dobře vyfocená, jiným se prostě jen líbí. Komu tato tvář patří?

Přišel čas odhalení a s ním spojená soutěž o knihu, jejíž vítěze vyhlásíme již tento čtvrtek na večeru DEGOOGLE ME v žižkovském Prostoru39!

Člověk, jehož tvář na plakátu používáme, neexistuje. Vytvořili jsme jí pomocí webu ThisPersonDoesntExist, o kterém se od roku 2019, kdy jej Phillip Wang vytvořil, nadšeně píše jako o ukázce toho, co dokáže strojové učení (někdy popisované jako umělá inteligence).

O čem už se píše mnohem méně, jsou skuteční lidé, jejichž tváře pro vznik této stránky posloužily. Materiál, ze kterého se systém naučil vytvářet neexistující obličeje, tvořilo dohromady 70 000 skutečných lidí a jak asi tušíte, fotografie jejich tváří jsou stažené z jednoho komunitního webu. A tím se dostáváme k soutěži…

Soutěž

Otázka
Z jakého konkrétního webu (sociální sítě) pochází původních 70 000 fotografií, na základě kterých generátor neexistujících lidí ThisPersonDoesntExist funguje?

Co můžete vyhrát
Knihu Neodolatelné od Nakladatelství Host, která popisuje vztah mezi moderními digitálními technologiemi a závislostí.

Správné odpovědi posílejte do středy 22. září (včetně) na e-mail pr@iure.org.

Těšíme se na dva výherce, které vylosujeme ve čtvrtek na druhé akci Big Brother Film Festivalu v Prostoru39. Pravidla soutěže zde.