TZ: Chtějí od státu omluvu za to, že plošně sbírá data o životě lidí

Tisková zpráva / 14. 12. 2020 / Iuridicum Remedium

Chtějí od státu omluvu za to, že plošně sbírá data o životě lidí. Prostředky na právní spor vybírají od veřejnosti

Digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium shromažďuje od veřejnosti prostředky na právní bitvu za konec plošného sběru metadat o telefonní a on-line komunikaci každého uživatele (tzv. data retention). Opírá se přitom o rozhodnutí Soudního dvora EU, který v říjnu plošný sběr metadat již potřetí označil za nepřípustné. Crowdfunding na spor ve veřejném zájmu je alternativou dosud nefunkčních hromadných žalob.

“Plošnému sběru metadat o našich životech se věnujeme už od roku 2011. Tehdy to vypadalo, že máme vyhráno, Ústavní soud data retention díky našemu podání zrušil. Vláda však obratem přijala jen upravenou novelu, dle které naše metadata uchovávají operátoři a provideři dál,” přibližuje výkonný ředitel Iuridicum Remedium Jan Vobořil legislativní historii. “Od té doby se problém jen zvětšuje. Informace z data retention byly původně určené jen bezpečnostním složkám pro vyšetřování nejvážnějších zločinů. Teď aktuálně však o ně má zájem i antimonopolní úřad či hygiena, které právě přišly s novelami. Opakovaně se objevují i návrhy na zrušení anonymních SIM karet.”

Metadata, jejichž sběr vyplývá ze zákona o elektronických komunikacích, uchovávají operátoři půl roku: obsahují informace o tom, kdy, odkud a jakým způsobem komunikace proběhla a jak dlouho trvala. Tato data jsou využívána pro vyšetřování trestné činnosti. Podle Soudního dvora EU je však takto plošné a nevýběrové uchovávání metadat v rozporu s evropským právem. Podle analýz kriminality z evropských zemí nemá plošný sběr dat všech občanů pro jistotu vliv na pokles kriminality ani na její objasněnost.

K probíhající kampani, která je reakcí na nedávné rozhodnutí Soudního dvora, Vobořil dodává: “U nás i ve světě už v minulosti došlo ke zneužití těchto dat, ať už šlo o získávání informací o kontaktech vlivných osob, identifikaci účastníků protivládních demonstrací, či identifikaci novinářských zdrojů. Právě proto jsme spojili síly s novinářem Janem Cibulkou, jehož jménem žádáme omluvu od státu za tento zásah do jeho práv. Omluvou státu a tedy přiznáním, že celý systém plošného sběru dat je protiprávní, chceme následně dosáhnout změny české legislativy a vykopnout plošný sběr našich metadat, tohoto Velkého bratra, konečně ze hry. Počítáme ovšem s právní bitvou přes soudy více stupňů a budeme věc směřovat k předběžné otázce Soudního dvora EU nebo aplikaci Charty práv EU. Věříme, že se nám to s podporou veřejnosti povede.”

Organizaci se na crowdfundingovém serveru podařilo jen pár dní po spuštění získat již téměř polovinu cílové částky. Za finanční podporu právní bitvy nabízí organizace překvapivé odměny: komentovanou procházku po pražském kamerovém systému nebo třeba právní nástroj, díky kterému může občan zjistit, jaká data o něm shromažďují právě tele-operátoři či co o něm v lékařských záznamech shromažďuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Odkazy:
Sbírka na webu Donio
Více o pozadí kampaně