Kafkův Proces na obzoru

Aktuálně:
1. 4. 2021 / Policie (snad) nezíská nové pravomoci
22. 3. / 2021 / Přinese novela zákona o policii preventivní složky?
18. 2. 2021 / Nové nebezpečné pravomoci pro policii opět ve hře

V čem je problém

Celkem nenápadná novela zákona o policii obsahuje podpásovou ránu pro svobody občanů vůči státní moci: informace od tajných služeb by se v případě schválení mohly používat jako důkazy v trestním řízení. V návrhu se operuje i s možností dát policii právo vést si složky a sbírat údaje o komkoli, bez podezření (tedy návrat kádrováckých spisů z minulosti). Pokud by novela prošla, nikdo by si nemohl být jistý, nedojde-li ke svévolnému obvinění s důkazy z kouzelníkova klobouku – informace od tajných služeb nelze věrohodně ověřit, jejich metodami práce bývají i dezinformace a obchod s informacemi.

Chronickým problémem českých tajných služeb je navíc mizivá kontrola činnosti, excesy včetně pokusů o plošné sledování populace i jejich setrvalý tlak na získání nových pravomocí. Umožníme-li zpravodajským službám překročit hranici do trestního procesu, podkopáváme tím pracně vybudovaný systém pojistek proti účelové či zmanipulované kriminalizaci kohokoli z občanů. I navrhovaná pravomoc policie vést si preventivně složky na kohokoli si vzpomene je v právním státě a zvlášť dnes nepřijatelná.

Co navrhujeme

Již jsme aktivně vstoupili do legislativního procesu a chceme dosáhnout vypuštění obou nových pravomocí z novely. Spolu s Unií obhájců jsme zorganizovali otevřený dopis právníků, který jsme zaslali všem poslancům a vypracovali jsme právní argumenty založené zejména na rozsudcích Evropského soudu pro lidská práva.

Odkazy k tématu:
Zpravodajské informace před soudem? Je to nebezpečné a zbytečné, varují advokáti / HlídacíPes.org, 20. dubna 2020

Hlídejte s námi pravomoce tajných služeb a policie. Podpořte nás.