Digitálně s rozumem

V čem je problém?

Poprvé v historii formuje digitální svět děti již od narození. Pobyt v digitální džungli se však pojí s celou řadou rizik – ohroženo je nejen zdraví (problémy se soustředěním, obezita, psychosociální vývoj), ale i soukromí. A právě to je hlavním tématem naší kampaně Digitálně s rozumem.

Digitální stopa dětí (a jejich rodin) je bez většího vědomí využívána technologickým byznysem a obchodována v online reklamních systémech. Ať už zveřejňujeme fotky, hrajeme hry, či přehráváme videa, nepřetržitě vytváříme ohromné množství dat, které je následně zpeněženo. Argumentuje se přitom často tím, že jde jen o jakousi daň za bezplatné používání služeb.

Tato datafikace byla jen umocněna skokovým nástupem tzv. digitálního vzdělávání v souvislosti s pandemií COVID-19, v rámci kterého školy zhusta přistupují na softwarová řešení nabízená zdarma – avšak s potichu danými podmínkami, dle kterých osobní údaje dětí i učitelů může firma dle libosti využít. Součástí výhodné akce software zdarma jsou pak i očekávatelné komplikace do budoucna při snaze přejít na jiný software (takzvaný lock-in).

Jsme přesvědčeni, že povinnost školní docházky by neměla jít automaticky ruku v ruce s povinností užívat služby technologického byznysu, který je založen na obchodu s osobními údaji.

Co navrhujeme?

Digitální vzdělávání má řadu nesporných výhod, nemělo by však být nekriticky prosazováno jako modla a univerzální recept. Jeho rizika musí být pojmenována a eliminována hledáním alternativ k masovým nástrojům, které jsou sice nabízené zdarma, ale za cenu shromažďování a využívání osobních údajů.

Minulý rok v říjnu jsme v otevřeném dopise upozornili na riziko používání nástrojů od Google a Microsoft.

V listopadu jsme pak doplnili bezpečnostní rizika do široce sdílené tabulky nástrojů pro distanční výuku.

S rodiči, školami, uživateli i IT komunitou chceme společně hledat možnosti jak vynucované dafatikaci bránit. Inspirací nám je například krok katalánské vlády, která se rozhodla degooglizovat školní vzdělávání a nabízí dětem jen bezpečné a otevřené digitální nástroje respektující soukromí, které z dětí a škol nedělají rukojmí technologických gigantů.

Odkazy k tématu:
Návod Základní školy Ostrava na používání bezpečného softwaru Jitsi
– Kampaň Defend Digital Me
– Katalánská vláda chce Google ze škol

Chcete podpořit digitální, ale zároveň bezpečné vzdělávání?

Zapojte se
Zajímá vás téma a chcete s námi spolupracovat? Ať už jste zodpovědný rodič, učitel, či expert v oblasti IT, neváhejte nás kontaktovat.

Finanční podpora
Nejlepší obranou proti finanční síle BigTech (termín zahrnující firmy jako Amazon, Apple, Google, Facebook, Microsoft) založené na těžbě osobních dat uživatelů, je možnost hledání bezplatných a bezpečných alternativ. Přesně o to usilujeme a budeme moc rádi, pokud se nás rozhodnete finančně podpořit.