Podpořte dvacáté Ceny Velkého bratra. Kupte si vstupenku či oběd
Dnes jsme rozeslali náš e-mailový zpravodaj. Počtěte si o blížícím se výročí našich Cen Velkého bratra i dalších novinkách.
Níže vidíte, jak vypadá dnes zaslaný e-mail. Pokud vás zaujal a náš zpravodaj zatím neodebíráte, přihlásit se k odběru můžete:
Děkujeme vám všem, kdo jste podpořili kampaň Česko není čínsko. Nakonec se nám společně povedlo překročit cílovou částku! Naši právníci tak mohou nadále dohlížet na to, jakým způsobem jsou v Česku zaváděny systémy na rozpoznávání tváří. Díky!
Vedle spuštění interaktivního webu Česko není čínsko se nám v posledních týdnech na tomto poli povedlo také:
- prorazit na Novinky.cz, které se zaměřily na problémy současné legislativy: Rakušanův zákon o umělé inteligenci se musel přepracovat. A pořád čelí kritice
- kriticky reagovat na nově nejvíce zabezpečenou školu v Česku: Studenti pod dohledem chytrých kamer. Více rizik než jistota bezpečnosti
- zúčastnit se diskuze o smysluplnosti smart systémů: Bude se střelba na FF UK opakovat? Každý bezpečnostní systém je překonatelný
Nej dárky: lístek na Ceny Velkého bratra, oběd či procházka
Jednu kampaň jsme úspěšně zakončili, další právě startuje. Celý následující měsíc můžete finančně podpořit dvacátý ročník Cen Velkého bratra, který pořádáme 18. března v Praze.
Vybrat si můžete z celé řady odměn. Pořídit sobě, kamarádům či rodině můžete:
- lístky na samotný slavnostní večer v pražském klubu FUCHS2
- publikaci Tak už teda žijeme v dystopii? shrnující uplynulé dvě dekády bitev o soukromí
- dále: kurz ochrany soukromí s novinářem Honzou Cibulkou, poznávací procházku Prahou zaměřenou na kamery a digitální vylučování, či žižkovskou gastrotour s týmem IuRe…
To zní bezva, chci podpořit dvacáté Ceny Velkého bratra a vybrat si odměnu!
Živý seminář je lepší než umělá inteligence
Velké ohlasy má náš projekt Rodina a digisvět. V rámci něj organizujeme s psycholožkami z Re-life institutu praktické semináře o tom, jak v rodině zkrotit digitální technologie.
Nejbližší setkání jsou zdarma přístupné veřejnosti:
- v pondělí 18. listopadu budeme v Praze (Skautský institut od 18:00)
- ve středu 4. prosince v Brně (RadoBar, od 18:30)
Přijďte zjistit, jak pracovat s digitálními technologiemi tak, aby nevysávaly náš čas ani citlivé informace!
Díky projektu píšeme i osvětové texty. Přečíst si můžete:
- hlubší komentář reagující na nápad Národního pedagogického institutu využívat AI pro řešení duševních obtíží dětí: Umělá inteligence jako terapeut. Nedůvěryhodný sluha a nic neřešící pán
- rozhovor s vynikající výzkumnicí Michaelou Slussareff o výzvách, které pohyb dětí v digitálním prostoru přináší dnešním rodičům: „Řada dětí už je technologiemi přejedená,“ říká výzkumnice zabývající se digitálním dospíváním
Dotazy týkající se technologií v rodině můžeme zodpovědět i on-line. Ať už se týkájí nadměrného užívání či ochrany soukromí, neváhejte se nám ozvat.
Naše žaloby: data retention a údaje shromážděné za pandemie
NEKONEČNÝ SERIÁL DATA RETENTION
V lednu to budou čtyři roky, kdy jsme od naší komunity vybrali peníze na tažení proti data retention. V rámci tohoto nařízení jsou shromažďována a uchovávána data o tom, kdo a kdy si s kým volal a psal.
Přestože Soudní dvůr Evropské unie opakovaně potvrdil, že tato praxe není legální, stav zůstává neměnný a citlivé informace jsou dále sbírány.
Spolu s novinářem Janem Cibulkou proto usilujeme o stategický rozsudek. Již jsme slavili částečné vítězství, když Nejvyšší soud v dubnu jasně řekl, že stát odpovídá za chyby v legislativě a že je třeba českou úpravu hodnotit ve světle judikatury Soudního dvora EU, která plošné sledování zakazuje. A to třeba i navzdory našemu Ústavnímu soudu.
Bylo na Obvodním soudu pro Prahu 1, aby se s tím vypořádal.
Ve středu 23. října 2024 však Obvodní soud naši žalobu znovu zamítl. Způsobená újma dle něj není tak závažná, aby to znamenalo, že se stát musí omluvit. Ústní odůvodnění bylo bohužel velmi stručné, budeme si tak muset počkat na odůvodnění písemné. Nabito na další právní bitvu však máme a reagovat budeme samozřejmě dalším odvoláním. Věříme, že na Městském soudu bude tentokrát větší odvaha konečně píchnout do vosího hnízda.
NEZÁKONNÝ SBĚR E-MAILŮ A ČÍSEL ZA PANDEMIE
Rozhodli jsme se také zakročit proti shromažďování údajů lidí, kteří se nechávali testovat nebo očkovat v době pandemie.
Pro to, aby stát dále uchovával takto získané e-maily a telefonní čísla chybí podle naší analýzy jakékoli zákonné zmocnění. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) však data odmítá smazat. V takovém případě jsme neviděli jinou cestu, než se domáhat likvidace těchto údajů soudní cestou a podali jsme žalobu k Městskému soudu v Praze. O dalším vývoji budeme informovat.
Šetří chytré věci čas?
Na závěr mi dovolte doporučit vám záznam z nedávného jihlavského festivalu, kde se náš Honza Vobořil účastnil diskuze o problémech, které technologie řeší i vytváří. V panelu byla i socioložka Nina Fárová, která zkoumá, jak technologie proměňují uspořádání našich domácností.
Děkujeme za veškerou dosavadní podporu a zájem. Pokud se neuvidíme na seminářích v Praze a Brně, pak se těšíme nejpozději na Cenách Velkého bratra v příštím roce!
S přáním klidného závěru roku,
za IuRe
Hynek Trojánek