Digitální vlaštovka: Povinné datovky se blíží, hotovostí zatím platit lze

Před pár dny jsme rozeslali další vydání našeho občasníku Digitální vlaštovka. Přečtěte si ho zde na webu a nechte se zlákat k odběru budoucích Digitálních vlaštovek.


Vážení fanoušci Digitálních svobod,
je tady podzim a s ním další Digitální vlaštovka, ve které pravidelně informujeme o našich aktivitách na poli digitálních práv a ochrany soukromí. Představujeme chystané akce i nedávné úspěchy:

5x Praha, 2x Brno, Cheb i Vary

To není žádné tajemné heslo, ale seznam míst, kde se s námi v brzké době můžete potkat.

— OpenAlt / 18. září
V neděli odpoledne pohovoříme na brněnské akci OpenAlt o našem oblíbeném digitálním vyloučení a právu na analog. Vstup na akci je zdarma.

— Vstup dětí do digisvěta / 21. září / VOLNÁ MÍSTA!
Ve středu se již podruhé podělíme s rodiči, jejichž děti vstupují do digisvěta, o ty nejdůležitější poznatky týkající se soukromí a digitální hygieny. Seminář pořádáme společně s psychologickým týmem Re-life: je zdarma, uskuteční se na Praze 7 a stále máme volná místa, hlaste se!

— Digitální disidenti
30. září promítneme v Karlových Varech náš osvětový biják Digitální disidenti. Ve středu 5. října přijedeme s Disidenty do Chebu. Tato a další projekce se uskuteční díky podpoře nadace OSF, jejíž financování nám od října 2022 opět umožní kontrolovat narůstající digitální… kontrolu 🙂 Ve čtvrtek 13. října pak zavítá náš film do brněnského komunitního centra Sibiř, no a 15. 11. zase Praha.

— Konference GDPR / 6. října
Na pražské Konferenci GDPR 2022 pořádané Spolkem pro ochranu osobních údajů budeme prezentovat právo na analog a problematiku digitálního vyloučení.

— Média a lidská práva v digitální době / 24. října
Na závěr zveme na velkou a dlouho chystanou akci: v Praze uspořádáme kolokvium Média a lidská práva v digitální době. Představíme na něm výsledky výzkumu, který jsme spolu s partnery v létě uspořádali a kterého se zúčastnilo více jak šest stovek novinářů. Co soudí novináři o ochraně soukromí? Jaká data o nás mediální weby sbírají? A jak digitalizace dopadá na životy ohrožených skupin? To všechno přijde na přetřes formou čtyř odborných panelů. Registraci spustíme příští týden, sledujte web.

A datovou schránku získávají… Všichni podnikatelé (zatím)

V neděli 1. ledna 2023 se někteří probudí s novým předsevzetím, někteří s kocovinou a někteří (OSVČ) s povinností používat pro komunikaci se státem datovou schránku. Na nedostatky jsme již v některých našich výstupech upozorňovali: nejen, že v současné podobě zprávy z datovky po třech měsících mizí. Je zde i rovina dobrovolnosti, kdy někdo tento nástroj zkrátka využívat nechce.

Jelikož povinnost navíc přichází v době, která je pro řadu lidí už tak náročná, rozhodli jsme se pokusit se povinnost na poslední chvíli zvrátit. Připravili jsme otevřený dopis našim zákonodárcům, pro nějž teď sháníme podporu u dalších neziskových organizací. V plánu máme pro přelom září a října i další kroky vůči zodpovědným ministrům. Aktuální informace k této kampani najdete v dalších týdnech na webu Digitálních svobod.

Hotovost je ohrožena, Ústavu však k ochraně nepotřebuje

Možná jste zaregistrovali letní mediální rozpravu o hotovosti, kterou způsobila senátorka Jitka Chalánková, podle které by právo na hotovost mělo být v Ústavě.

Na problémy spojené s občasným odmítáním hotovosti upozorňujeme již od začátku pandemie. Díky nám je ostatně součástí Plánu legislativních prací vlády ve výhledu na léta 2023-2025 zpracování komplexní novely zákona, který by měl vyjasnit povinnost přijímat hotovost a zavést za nepřijímání sankce. Zakotvit hotovost v Ústavě je však podle nás nešťastné – mnohem raději bychom tam viděli třeba právo na analog…

Náš postoj jsme vysvětlili v obšírném komentáři:
— Máme chránit hotovost? Na trendu bezhotovostních plateb není nic špatného, musí ale zůstat svobodnou volbou

S důkazy z našeho blogu, že využít hotovost dnes opravdu někdy není jednoduché, pak pracoval třeba článek:
— Chci platit opravdovými penězi. Bude právo na hotovost v ústavě?

Evropská petice proti kamerám rozpoznávající tváře je u konce. „Historicky nejvlivnější občanská iniciativa,“ říkají někteří

V létě skončil sběr podpisů v rámci kampaně Reclaim Your Face. Vytouženého milionu podpisů se dosáhnout nepodařilo, vliv kampaně na diskuzi v médiích i v nejvyšších politických patrech byl však obrovský. Výsledky kampaně shrnujeme zde: v článku najdete také klip a komiksy, které jsme v závěru sběru podpisů pouštěli do světa.

Mimochodem, když jsme u těch kamer: to jste věděli, že údaje sesbírané kamerami podél českých silnic mohou být využité třeba pro daňovou kontrolu? A že vaše fotografie z Instagramu lze jednoduše spárovat s daty z veřejných kamer?


Jeden z vizuálních materiálů, který jsme ke kampani vytvořili.


Českou úpravou Data retention se bude zabývat Evropská komise

Řadu let jsme se snažili donutit českou vládu, aby reagovala na další a další judikáty Soudního dvora Evropské unie, který označil plošné uchovávání metadat o elektronických komunikacích jako nepřípustné.

Ačkoli z judikatury je zřejmé, že naše právní úprava, která ukládá operátorům uchovávat data o každém z nás, je v rozporu s povinností implementovat tzv. e-privacy směrnici, vláda na toto dlouhodobě nereaguje a ministerstvo vnitra dokonce i upustilo od zpracování analýzy, která by měla prověřit dopad judikatury na české právo.

Rozhodli jsme se proto obrátit se na Evropskou komisi s žádostí o prověření správnosti implementace e-privacy směrnice, respektive toho, jestli limity shromažďování dat, které směrnice obsahuje, jsou dostatečně promítnuty do českého práva.

Tipy na čtení: a nebo rovnou na dárky

— PimEyes a ClearView, nástroje, které možná neznáte – o to víc však znají oni vás. Napsali jsme o nich na A2larm: Vyhledávače obličejů čelí masivním pokutám. Pověst si snaží vylepšit pomocí na Ukrajině

— za téměř 27 milionů korun je možné sledovat 10 cílových osob najednou, tedy pokud chcete využít špičkový software Pegasus. Psala o něm naše dobrovolnice Karolína: Spyware Pegasus využívají mnohé vlády. Proč tím porušují lidská práva a jak se spywaru bránit?

— Jan Cibulka napsal o tom, jakým způsobem jsou na českých školách používajících Microsoft a Google chráněna data žáků: Obavy o soukromí dětí. Zahraniční úřady zakazují školám služby od Googlu a Microsoftu, Česko tápe

— a konečně ty dárky: přečtěte si na našem blogu o třech knihách týkajících se ochrany soukromí a digitálních technologií, které jsou (či brzy budou) k mání na českém trhu. Užijte si zvuky šustění papíru, které jsou nejlepším důkazem, že vaše konzumování obsahu nikdo nesleduje…

Díky,

že jste naší Digitální vlaštovku dočetli až do konce. Už teď se můžete těšit na další: v té Vás totiž blíže seznámíme s naším novým výzkumným projektem, ve kterém si posvítíme na zpracování zdravotnických dat v centrálních registrech v tzv. Národním zdravotnickém informačním systému.