Obří pokuta pro program na rozpoznávání tváří

Italský Úřad pro ochranu osobních údajů udělil před pár týdny pokutu 20 milionů euro (téměř půl miliardy korun) americké společnosti ClearView. Společnost, podle jejíhož zakladatele si zkrátka na „vyhledávání pomocí tváří“ musíme zvyknout, zpracovávala podle úřadu biometrické údaje Italů bez jakékoliv opoře v zákoně.

Nejvýše očekávaná pokuta je reakcí na stížnost několika digitálně-právních organizací: Privacy International, noyb a Homo Digitalis, které jsou stejně jako IuRe/Digitální svobody součástí evropské sítě EDRi a které se stejně jako my podílí na celoevropské petici ReclaimYourFace usilující o zákaz kamer na rozpoznávání tváří (podepište tady).

ClearView údajně disponuje databází obsahující více než 10 miliard obrázků obličejů, které společnost postahovala z veřejně dostupných zdrojů (včetně sociálních sítí). Společnost zároveň z obrázků extrahuje veškerá související metadata včetně polohy a také zdrojový odkaz. Po nahrání fotografie vyhledávané osoby je tak systém schopný dodat o ní obrovský množství informací, díky čemuž je oblíbeným pomocníkem nejen tajných služeb.

Zakladatel společnosti, australský vývojář Hoan Ton-Hat, se opakovaně brání tím, že jeho systém pomáhá v hledání zmizelých dětí, že přispěl ke ztotožnění výtržníků při přepadení Capitolu, nedávno pak nabídl své služby ukrajinské armádě, kde má pomoci identifikovat padlé vojáky a bojovat s dezinformacemi.

Názor úřadů pro ochranu soukromí je však jasný: zákaz zpracování dat občanů vyjádřila před Itálií nedávno také Velká Británie, Kanada či Austrálie.

Zatímco Hoan Ton-Hat má za to, že jeho systém je vlastně jen takový Google, ve kterém se místo slov používají obrázky, úřady opakují, že zájem společnosti ClearView je podřízen právům a svobodám jednotlivých osob, s jejichž daty pracuje.

Tématu kamer na rozpoznávání tváří se v Česku věnujeme v rámci kampaně Můj obličej patří mně.