Ceny Velkého bratra za rok 2020 rozdány

Anticenu Velkého bratra za rok 2020 dostalo ministerstvo zdravotnictví za dlouhodobé zásahy do soukromí v době pandemie koronaviru, dále společnost Cogniware dodávající sledovací systémy a dva poslanci hnutí ANO za návrh registrace anonymních SIM karet.

Výrok Velkého bratra obdržel profesor Jaroslav Flegr za výrok vyzývající v souvislosti s bojem s pandemií k zpřístupnění citlivých dat o pohybu a karetních transakcích pro státní orgány. Pozitivní cenu Edwarda Snowdena dala porota ústavní soudkyni Kateřině Šimáčkové za disentní stanoviska ke klíčovým nálezům Ústavního soudu týkajících se ochrany soukromí. (Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková cenu odmítla.)

Celou tiskovou zprávu včetně odkazů na zdůvodnění a také včetně reakcí si přičtěte zde na našem webu BigBrotherAwards.cz či zde na Hlídací Pes.org.

Protože jsme si letos museli odpustit náš oblíbený večírek, natočili jsme alespoň video, ve kterém se k oceněním vyjadřují i naši porotci. Mrkněte!

Click here to display content from YouTube.
Learn more in YouTube’s privacy policy.

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.