„Vzhledem k situaci je nutné na přechodnou dobu omezit ochranu soukromí“

Objevují se názory, že aktuální boj s COVID-19 by byl úspěšnější, kdybychom omezili naše soukromí. Konkrétně že bychom po vzoru asijských států mohli k vyhledávání nově nakažených využívat neanonymizované informace o poloze jednotlivých osob z mobilních telefonů i bankovních transakcí.

Pojďme si shrnout několik důvodů, proč jsou tyto nápady nebezpečné a nepřípustné.

👉 asijské státy opravdu nejsou místem, ze kterých bychom si měli v otázkách soukromí brát příklad. Tamní kultura permanentního dohledu je možná efektivní pro trasování nakažených, stejně tak je ale efektivní i pro potlačení názorových oponentů (pěkné shrnutí nabídl nedávno časopis Respekt v článku Čína všechno vidí: doporučujeme, dočtete se třeba o dronech maskovaných za ptáky). Evropské předpisy na ochranu soukromí patří naopak mezi nejpřísnější na světě (viz dva týdny staré rozhodnutí zakazující uchovávat data o uživatelích internetu). Važme si toho: dovolit výrazné narušení našeho soukromí s tím, že nemáme co skrývat, je totéž jako odvrhnout svobodu projevu s tím, že beztak nemáme co říct.

👉 představa, že „rozvolnění přístupu k soukromí“ by platilo jen omezenou dobu a získané informace by nikdo nezneužil, je přinejmenším naivní. Řadu problémů se správou dat má stát již dnes (viz článek o tom, jak sám Dušek prohlásil o Národním zdravotnickém registru, že je to Velký bratr, případně nedávný únik na Slovensku). Získaných informací (či možnosti je získat) o svých obyvatelích se státy zpravidla vzdávají jen velmi neochotně. Vždy také existuje riziko, že informace získané za nějakým účelem budou po čase určeny k účelu jinému (třeba právě k potlačení názorových oponentů). Nejlepší cestou, jak se tomuto riziku vyhnout, je dané informace prostě nesbírat.

👉 ano, některá práva již byla v rámci opatření omezena a další pravděpodobně omezena budou. To, že lidé již mají nosit roušky či omezit svůj pohyb ale opravdu není argument pro to, aby stát zavedl plošné sledování svých obyvatel pomocí mobilních telefonů a bankovních transakcí.