Abeceda digitálního vylučování

Kdo nemá chytrý telefon či neplatí digitálně, je ze společnosti a veřejného prostoru systematicky vylučován. Na této stránce najdete některé výrazné konkrétní příběhy digitálního vylučování, které jsme jako IuRe v rámci programu Digitální svobody zhruba od roku 2020 nasbírali.

Poslední aktualizace této stránky: 28. ledna 2025.

Data, pojmy

Dle výzkumu PAQResearch z října 2024 je až 17 % dospělých v Česku zasaženo digitálním vyloučením: nepoužívají digitální technologie, nemají stabilní připojení k internetu. Dalších 16 % obyvatelstva je digitálním vyloučením ohroženo. Více.

V IuRe místo pojmu digitální vyloučení používáme termín digitální vylučování. Dáváme tím tak najevo, že vyčleňování jednotlivců i celých skupin ze společnosti na základě toho, zda vlastní či ovládají nějakou digitální technologii, je neustávající a stále znovu se obnovující proces.

Filmy, videa, články

Tématu věnujeme již od pandemie. Připomínáme ty nejzásadnější výstupy:

Co navrhujeme

Jako IuRe průběžně komentujeme stávající legislativu týkající se práva platit hotově či práva být off-line. Zdaleka nejraději bychom ale byli, kdyby došlo ke změně společenského narativu. Kdybychom místo nevyhnutelné digitální budoucnosti a pokrokového 21. století více akcentovali, že to, do jaké míry bude jedinec digitalizován, je věcí svobodné volby.

Za příkladnou tak lze označit takovou komunikaci, která občanovi / uživatelovi / zákazníkovi nabízí vedle digitálního řešení také řešení nedigitální. To by přitom mělo být dostupné, viditelné a srozumitelné: nikoliv teoretické a schované za řadou bariér, jak tomu bohužel zpravidla bývá.


Auto levně nezaparkuješ

Na řadě míst v Česku lze parkovat výhodně pouze za využití aplikace či platbě kartou. Popsali jsme případy v Brně či u nemocnice ve Frýdku-Místku. „Senioři, se kterými se potkávám v práci, si vcelku stěžují – a to dokonce i ti s chytrým telefonem, neboť nemají potřebnou zdatnost, aby webovou aplikaci uměli použít,“ napsal nám pan Kajzar. V poslední době nás pak lidé upozornili na obdobně zvýhodněné parkování třeba v OC Stromovka.

Bicykl nepůjčíš

Nikoliv nevýhodné, ale zcela nedostupné je pro lidi, kteří nemají chytrý telefon půjčování sdílených kol či koloběžek. Nástroj s potenciálem oživit města je tak části společnosti pouze na základě nevlastnění smartphonu odepřen.

Covid vakcína: jen digitálně

Během pandemie Covid19 narazila řada digitálně méně zdatných občanů na problémy s registrací na očkování. Systém, kdy se ti nejstarší senioři stali pokusnými králíky v první vlně registrací, které bylo nutné udělat digitálně, zřejmě vedl k tomu, že proočkovanost seniorů nebyla zdaleka taková, jak bylo očekáváno. Problém měli hlavně ti, kteří neměli nikoho, kdo by jim s registrací pomohl. Částečně pak pomohla až možnost očkování bez předchozí registrace.

Tip: o dopadu pandemie na soukromí a digitalizaci jsme psali v únoru 2024 pro Lupu: Soukromí v době koronaviru: jaký je odkaz pandemie a co má význam i pro dnešek.

Datovku neotevřeš

Od 1. ledna 2023 musí v Česku spolky a podnikající osoby využívat pro komunikace se státem datové schránky. Původně přitom měly být datovky povinné pro všechny, kdo prokáží, že umí komunikovat digitálně. Tomu zamezil až náš otevřený dopis na podzim 2022.

Ani zúžení skupin, pro které jsou datovky povinné, však nezabránilo očekávatelným problémům. Ještě 15 měsíců po zavedení datovek jich zůstalo 450 000 neotevřených, v každé druhé přitom byla zpráva od exekutora či finančního úřadu. „Opravdu mě to děsí,“ prohlásil Martin Mesršmíd, jehož agentura agendu datových schránek převzala.

Od té doby proběhla zatím neúspěšná snaha zavést povinně datovky cizincům na dávkách či všem nájemcům a pronajímatelům.

E

K tomuto písmenu zatím příběh nemáme. Máte vy? Pošlete na pr@iure.org.

F

K tomuto písmenu zatím příběh nemáme. Máte vy? Pošlete na pr@iure.org.

Gladiátora v kině neuvidíš

S postupující snahou optimalizovat náklady a zbavit se živých lidí roste počet míst, kde prodej lístků zajišťuje automat. Jedním z takových míst je kino ve Žďáře nad Sázavou: v automatu na vstupenky lze přitom platit jen kartou. Hotově lze vstupenky koupit na některých místech ve městě, která jsou však otevřeny třeba jen jeden den v týdnu (Dům kultury).

Zajít si tak třeba na Gladiátora dvojku je pro lidi, kteří platí hotově, doslova heroickým výkonem. O dalších místech, kde nelze platit hotově, jsme pak psali v březnu 2023 zde.

Hygiena ústní jedině on-line

O některé příspěvky na prevenci lze u Všeobecné zdravotní pojišťovny žádat pouze on-line. To je pro některé lidi ale nesmyslná bariéra. „Máma je nezávislá a dost šikovná na svůj věk, orientuje se ve spoustě věcí, ale v tomhle ne. Proč takového člověka odříznou, proč teď musí škemrat o pomoc? Rozčiluje mě to,“ popsala situaci dcera ženy, která na nepřístupnou službu narazila v dubnu 2024.

Záznam z vzp.cz, 24. 1. 2025

Insolvenční rejstřík jen s internetem

Pouze na internetu se dnes zveřejňuje většina písemností v rámci insolvenčního řízení. Pokud k internetu máte ztížený přístup, taháte za kratší konec provazu.

Jednoho takového digitálně vyloučeného klienta, který během pandemie nezvládl v šibeničním termínu podat námitky proti prodeji domu, jsme zastupovali. Přes dílčí úspěch u Nejvyššího soudu však nakonec ústavní soud naše argumenty, že lidé bez přístupu k internetu jsou v insolvenci diskriminováni, překvapivě odmítl – k našemu zklamání.

Jedině na účet, drazí důchodci, jinak přirážka

Výplata penzí v hotovosti je od roku 2024 nově zpoplatněna částkou 78 Kč (původně stála 35 Kč). „Je to další útok na skupinu občanů, kteří nemají šanci se bránit. (…) Je to další z pokusů, jak přinutit seniory k využívání bankovních služeb, zřízení účtů a bezhotovostním platbám, na kterých banky vydělávají,“ komentovala to lednu 2024 prezidentka spolku Senioři ČR Jana Ouředníčková.

Konečná, bez aplikace nenastupovat

Některá města výrazně zdražují lístky na městskou hromadnou dopravu placené hotově. Již v lednu 2023 jsme popsali případy měst, ve kterých je jízdenka placená hotově až dvakrát dražší.

Například v roce 2020 Ostrava zcela zrušila papírové jízdenky, za hotovost lze pořídit pouze kreditní jízdenky – ty jsou však pro krátké jízdy zbytečně drahé. Možnou diskriminací se proto zabývala Česká obchodní inspekce.

V lednu 2024 jsme napsali otevřený dopis českým městům a apelovali na to, aby při digitalizaci jízdného brali ohled na ty, kdo digitálně platit nechtějí či nemohou.

Likvidace pojistné události: potřebujete chytrý mobil

Jakou roli hraje chytrý mobil při likvidaci pojistné události, popsal na základě zkušenosti s následky povodní iRozhlas. „S vyřízením povodňových škod u pojišťovny pomáhá Tylečkovým jejich dcera Irena Ondrejová. Ukazuje řadu e-mailů, které musela za své rodiče odeslat,“ popisuje článek z ledna 2025.

„Kdyby tatínek byl třeba sám, protože nemá takový mobil, jak by to řešil? Opravdu by to bylo těžké,“ přibližuje jedna respondentka náročnost procesu, při kterém bylo třeba detailně nafotit části domu.

Muzeum navštívit, ale jen s e-mailem

Muzeum Eduarda Štorcha v Lobči je možné navštívit pouze po registraci. Nutné je využít kód z SMS, ta je však zpoplatněna, doporučuje se tedy využít e-mail.

Nákup se slevou jedině přes apku

Obchodní řetězce podmiňují slevy čím dál častěji aplikací. Těží ze snahy nakupujících ušetřit a ne jen obrazně: těží také data o nákupním chování, které využívají k lepšímu cílení nabídek.

„Je to podobné, jako když používáte Netflix nebo Spotify. Když si koupíte jednu věc, mohli byste mít zájem také o jinou, protože víme, že mezi nimi existuje spojitost,“ komentoval to v červenci 2023 sám generální ředitel Albertu Jesper Lauridsen.

Jindřichohradecký Albert lákal ke konci roku 2024 například na 10 % slevu pro ty, kdo mají aplikaci.

Odpad složenkou (už) nezaplatíš

Město Tábor zrušilo od ledna 2024 složenky za komunitní odpad. Již nechodí občanům do schránek. Nově lze zaplatit pouze elektronicky nebo osobním se dostavením na podatelnu města.

Občané byli bohužel informováni pouze skrze Noviny táborské radnice. Na sociálních sítích se tak strhla vlna odporu: z toho, že najednou nepřijde složenka, totiž člověk sám o sobě nic nevyvodí. Zakládá to možnost omylně nezaplatit a dostat se do problémů. Při placení je navíc nově potřeba uvést variabilní symbol z minulé složenky, které však část lidí neukládá.

Městům, které přestávají posílat papírové složenky, se přímo věnoval i článek Novinek z ledna 2025. Mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová zde vysvětluje, proč Liberec naopak složenky neruší:

„Pro určitou skupinu občanů, například starších 65 let, je papírová poukázka stále tím správným informačním médiem. Návrhy na zrušení složenek byly, ale proti stály obavy o naplnění rozpočtu. Stále jde o nejlacinější obyčejnou zásilku, jakési osobní připomenutí. Následné výzvy k úhradě po splatnosti, platební výměry, exekuční příkazy jsou násobně dražší.“

Přirážka ve vlaku pro nedigitální

Jihomoravský kraj zavádí v roce 2024 přirážku za koupi jízdenky ve vlaku. Ta by měla být 50 Kč, od 1. dubna pak možná až 100 Kč.

Podle Česká obchodní inspekce (ČOI) rozlišování mezi cestujícími na základě způsobu platby nelze považovat za diskriminaci, výše přirážky už nicméně může být za hranou.

Jak trefně podotýká jeden náš dobrovolník: „I v Rakousku jsou sice přirážky za jízdu bez jízdenky 100€: ale na každém nástupišti jsou automaty, kde lze platit kartou i hotově. Jihomoravský kraj neumožní lidem nákup jízdenky v automatu v hotovosti a poté chce, aby cestující při nákupu u průvodčího platit manipulační přirážku.“

Otázku: Co mám dělat, když nemám bankovní kartu, začínám cestu vlakem a nemám předem koupenou papírovou jízdenku? zodpovídá dopravce cynicky: „Nezbývá než nasednout do vlaku a jakmile přijde průvodčí, požádat ho o jízdenku. Až do konce ledna 2025 nezaplatím žádný poplatek navíc nad cenu jízdenky. Od února 2025 pak uhradím přirážku 50 Kč. Do té doby mám možnost se se systémem seznámit a třeba si nakoupit jízdenky do zásoby.“

QR kód nepřečteš

Naučné stezky, zážitkové výpravy pro děti, ale i náhrobky či pomníky pracují v poslední době s QR kódy, po jejichž načtení se zobrazí informace a obsah.

Tato kjůárizace veřejného prostoru však vede k tomu, že se veřejný prostor stává pro část společnosti nesrozumitelným: přestává tak plnit funkci společného veřejného prostoru.

Regiojetem o hladu pojedeš

Ve vlacích Regiojetu se ve třídách LowCost dá objednat jídlo pouze elektronicky přes aplikaci a platit bezhotovostně. V Německu je od února 2025 bezhotovostní placení testováno na šesti vlakových trasách.

„Kdo bude mít jen mince či bankovky a dostane chuť na pivo, bude mít žízeň,“ poznamenal dle Novinek sarkasticky Bild.

Svlažit hrdlo na koncertě? Jen digitálně

Přibývá kulturních prostor, kde lze platit pouze kartou či mobilem. Zatímco takto fungující hudební festivaly (zhusta sponzorované právě karetními společnostmi) zpravidla umožňují alespoň nějaké řešení pro ty nedigitální (jakkoliv je toto oproti platbou hotově pro takového člověka komplikované a zbytečně zdlouhavé), na některých místech skutečně s hotovostí nepochodíte vůbec.

Příkladem je třeba pražská Radlická kulturní sportovna. Jak to dopadne, když se začnete domáhat platby hotově, jsme popsali v listopadu 2024 zde: Norsko zavedlo pokuty za odmítání hotovosti. Česko zůstává obětí karetního marketingu.

Místa, kde lze platit pouze kartou, zmapovali v srpnu 2023 také SeznamZprávy.

Titul vysokoškolský, jedině digitálně

Prokázat, že studujete vysokou školu, bude nově možné pouze s aplikací. Na konci roku se proti tomu vzbouřila část studentů, více než dva tisíce podepsali petici.

„Toto řešení nám níže podepsaným přijde nešťastné. Jedním z důvodů je fakt, že i v dnešní době nemusí mít každý student chytrý telefon, primárně proto, že o tuto možnost nestojí. Dále slouží tento průkaz k dokládání statusu studenta i mimo školu, kde ne vždy je možnost telefon dobít a průkaz tak zobrazit,“ vypočítávají v petici studenti své výhrady.

Ukrajinští uprchlíci jedině on-line

Do digitalizace byli a jsou tlačeni uprchlíci z Ukrajiny, na které Rusko rozpoutalo válku. Nutná byla on-line rezervace k určení termínu osobního jednání o prodloužení dočasné ochrany. Od 1. 7. 2023 pak bylo možné žádat o humanitární dávky pouze on-line. Obdobně pouze elektronicky bylo možné žádat o solidární příspěvek pro ubytovatele uprchlíků.

Vlastní peníze obsloužíš jen s aplikací

V listopadu 2022 se sice psalo o tom, že některé banky ustupují od poplatků za ověřovací SMS, trend je však i tak jasný: banky stále více nutí lidi do používání aplikací.

Zároveň i pro lidi, kteří chytrý telefon mají, vývoj často znamená nutnost koupit si mobil nový: „Nezbývá jim tak než si koupit nové zařízení, pokud chtějí aplikaci dál používat, což se jim často nelíbí,“ zmapovala v lednu 2025 Nova.

WC bez mobilu: musíš do houští

Praha 6 jako jedna z prvních městských částí už v roce 2018 nainstalovala ve veřejném prostoru několik toalet, do nichž se dostanete pouze pomocí prémiové SMS nebo načtení QR kódu. Kdo si zapomněl mobil, tak na šestce nepochodí.

X

K tomuto písmenu zatím příběh nemáme. Máte vy? Pošlete na pr@iure.org.

Y

K tomuto písmenu zatím příběh nemáme. Máte vy? Pošlete na pr@iure.org.

Zelená úsporám jedině on-line

V rámci programu Nová zelená úsporám Light bylo možné žádat dotaci pouze on-line. Příběh páru, chtěl dotaci na okna, zmapovaly SeznamZprávy:

„Přišlo mi to jako diskriminační chování k lidem, kteří nejsou technologicky zdatní. Zejména pokud chtějí požádat o dotace, které jsou určeny pro občany z nízkopříjmových skupin. Jak mají požádat lidé, kteří mají nižší technologické dovednosti?“ kritizovala postup jejich dcera.

K nápravě jsme v říjnu 2023 vyzvali i my přímo ministra životního prostředí: Výzva ministru životního prostředí: dotace i nedigitálně.