Hotovost a off-line opět trendem v médiích

V posledních týdnech jste v médiích mohli narazit na řadu nejen našich vyjádření týkajících se plateb v hotovosti, práva na off-line či digitálního vylučování. Projděte si přehled, zda vám něco neuniklo.

Na konci roku 2024 se tématu práva na nedigitální alternativu věnoval David Klimeš, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Těší nás, že z mnoha reakcí zařadil do svého zpravodaje právě tu naší:

  • celý newsletter Davida Klimeše z 16. prosince 2024 zde, odstavec Vedle digitálu potřebujeme i analog

V posledním dni roku 2024 jsme pak na Deníku Alarm publikovali soupis toho, jak se právo na off-line řeší v evropských zemích:

O pár dní později, na začátku ledna, rezonovala médii zpráva, dle které bude výplata penzí v hotovosti dvakrát dražší – vyšplhá se na 80 Kč měsíčně:

Nejen na tuto zprávu, ale obecně na problematiku digitálního vylučování, kdy se lidé bez chytrých telefonů či internetu potýkají s obtížemi a komplikacemi, reagoval v rozhovoru náš Honza Vobořil:

I na základě rozhovoru pak šéfkomentátor SeznamZpráv Jan Lipold sepsal komentář. „Stát má respektovat potřeby lidí, co zůstávají off-line,“ tvrdí v něm:

Práva na off-line se pak dotkl i bývalý předseda Pirátské strany Ivan Bartoš v rozhovoru pro HlídacíPes. „Takže právo na offline by mělo zůstat,“ říká:

Tématu hotovosti ve Švédsku se věnoval časopis Reflex. „Dnes má na Swishi účet přes 80 procent obyvatel  – to ovšem nechává téměř dva miliony Švédů v situaci, za níž je každodenní existence stále obtížnější,“ píše Daniel Deyl:

Potřebě a důležitosti odpojení a nezanechávání digitální stopy se pak částečně věnovala ve svém podcastu i Tereza Matějčková. „Co je pozoruhodné na Hararim a jeho doporučeních, je upozornění na to, abychom si příliš neužívali pohodlí a snadnost, které digitální svět nabízí a začali si naopak vážit nepředvídatelnosti. Svoboda je bytostně spjata s nepředvídatelností, nesystematičností, která chrání naší svobodu, ale i s netransparentností, protože naše svoboda žije a vyrůstá ze skrytosti,“ říká:

Na iDnes.cz se pak věnovali stokorunové přirážce, kterou chtěl od února zavést za nákup jízdenky v hotovosti jihomoravský kraj. Vzhledem ke kritice však nakonec patrně zůstane přirážka „pouhých“ 50 korun. Celou situací se dle článku zabývá i Česká obchodní inspekce (ČOI): rozlišování mezi cestujícími na základě způsobu platby nelze dle ní považovat za diskriminaci, výše přirážky už nicméně může být za hranou:

Ve čtvrtek 16. ledna pak byl hotovosti i právu na off-line věnován pořad Máte slovo, kterého se zúčastnil náš zástupce Hynek Trojánek: